Vidiek a rýchly internet si netyká

Autor: Peter Sasák | 2.2.2018 o 22:14 | Karma článku: 2,11 | Prečítané:  591x

Niekedy je nutné sa správne narodiť aj aby ste mali rýchly internet. U nás je to totiž nedostatkový tovar. 

Najlepšie s rýchlosťou internetu sú na tom pobaltské krajiny, kde je internet rýchly a lacný. Pri potulkách Európou som sa stretol s Lotyšom, ktorý povedal, že na zvyšku Európy je divné práve pomalé internetové pripojenie. „Chlapci veď máte diaľnice, železnice a keď si zapnem internet, tak si vravím poď už, však nemôžeš byť tak pomalý,“ nehovoriac o tom, že na tom internete by si u nás aj tak na úradoch nič nevybavil. Niekedy si aj moji kolegovia v práci myslia, že bývam na samote u lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, lebo keď im poviem, že fotky z akcie budú hore na sieti o dve hodiny, tak gúľajú očami. Pozrieť si film je problém už aj v nízkom rozlíšení a videá v HD potrebujú čas na načítanie.

Realita je iná a bývam v obci s 1500 obyvateľmi a v mojom bezprostrednom okolí býva ďalších vyše 2000 ľudí v menších obciach s rovnakým údelom, pričom Košice vidíme z okien. V predchádzajúcich blogoch som sa venoval ozrejmeniu problému nízkej priemernej rýchlosti internetu na Slovensku a skutočnosti, že nás predstihli už aj Rumuni. Teraz ukážem aké sú ponúkané rýchlosti spojenia pomocou internetu so zvyškom sveta u operátorov.

Bohatá ponuka operátorov, ale rovnaký problém

Ak si kúpite víkendový dom, prípadne bývate na vidieku a nemáte v obci optické pripojenie, tak Vám väčšinou na výber ostávajú tri typy pripojení. Ak ste vo väčšej a šťastne umiestnenej obci, tak je tam väčšinou v ponuke bezdrôtoví 5G internet (niekde je dodnes 3G alebo 4G, tzv. mikrovlnka), potom máte možnosť aj mobilného internetu cez 4G, ale častejšie cez 3G (niekedy dokonca len 2G sieť), a v najhoršom prípade, keď bývate uprostred divočiny, tak vám ostáva satelitný internet.

V poradí ako som ich vymenoval sa pohybuje aj finančná výhodnosť a väčšinou aj dosahovaná rýchlosť. Väčšina týchto sietí má nevýhodu práve v tom, že oproti ponuke optického alebo pevnému internetu sú tieto možnosti pripojenia pomalé a aj drahé, dokonca aj dátovo obmedzené. Na porovnanie som do tabuliek vybral niekoľkých operátorov a ich ponuky v Košiciach s pripojením cez optickú sieť a okolitých obciach bez dostupnosti pevnej siete. Medzi cenami sú rozdiely a ponúkajú sa aj rôzne akcie, ale všade som do úvahy bral neakciovú cenu so štandardnou viazanosťou, platnú len pre využívanie internetového pripojenia.

Mesto optika

 

10/1 MB/s

60/6 MB/s

300/30 MB/s

operátor 1

10 €

15 €

20 €

 

10/1 MB/s

70/6 MB/s

150/10 MB/s

operátor 2

10,38 €

17,80 €

24,80 €

 

Obec WLAN

 

1/0,1 MB/s

2/0,3 MB/s

4/0,8 MB/s

operátor 1

11,90 €

17,90 €

23,90 €

 

0,5/0,1 MB/s

0,8/0,1 MB/s

1/0,2 MB/s

operátor 2

14,40 €

17,40 €

20,40 €

 

Vďaka politike spoločností sa ich ponuky a ceny vôbec neporovnávajú ľahko, lebo všade sú odlišné podmienky a skryté klauzuly a dostupnosti a minimálnej rýchlosti a podobné skryté zadné dvierka. Svoje o tom vieme hlavne v obciach, kde je bezdrôtové pripojenie najpreferovanejšie. Ponúkané rýchlosti sa značne líšia a rovnako aj ceny, napriek tomu sú vysoké rýchlosti často len marketingovým ťahom, za ktorými sa skrýva extrémne spomalenie pri väčšom zaťažení siete, časté výpadky spojenia a dlhá doba odozvy (ping). Sú aj poctivejšie spoločnosti, ale aj u nich je minimálna garantovaná rýchlosť väčšinou okolo 50% cenníkovej rýchlosti, čo môže byť značný rozdiel. Rýchlosti sú pritom extrémne pomalé.

V mestách existujú aj na zle dostupných miestach ponuky typu „bezdrôtová optika,“ čo je vlastne 5G sieť, ktorá je napojená na optickú sieť, čím ponúka veľmi slušné rýchlosti až na úrovni 100 MB/s u koncového používateľa, čo je skvelá rýchlosť pripojenia. Bohužiaľ, je to riešenie, ktoré vyžaduje dobre viditeľný vysielač, preto sa musí budovať s ohľadom na budovy a terénne danosti. Niekedy si ako provider vytipujete skvelé miesto a majiteľ Vám inštaláciu vysielača nepovolí, a potom máte smolu.

Táto technológia sa využíva aj v obciach s tým rozdielom, že prenosové vzdialenosti bývajú väčšie a samotný zdroj signálu býva už sám napojený na pomalú sieť. Poskytovateľ si musí zakúpiť nejaké pásmo od niektorého väčšieho operátora, to je tiež agregované, spravidla 1:3, vybudovať bezdrôtovú sieť (mikrovlnku) a zakúpenú kapacitu rozdelí medzi zákazníkov, často až 20 a viac, pričom sám má kúpených 100/30 Mbit kvôli nákladom.

V istý čas sme si povedali so susedmi, že na ten pomalý internet kašleme a urobíme si spoločenstvo a hoci budeme platiť aj 40 € mesačne za rodinu, aspoň to bude naše a pôde to v primeranej rýchlosti. Prvá cenová ponuka nás vrátila na tvrdú zem a vyrazila dych, pochopili sme, prečo provideri majú rýchlosti aké majú. Za linku 100/30 Mbps (12,5 MB/s) s agregáciou 1:3 chcela telekomunikačná spoločnosť sumu vo výške platu niektorých ľudí. Tak skončil náš sen o rýchlom internete a videách v HD.

Dnes som si chcel pustiť video z archívu jedného spravodajského webu, ktoré malo dĺžku jednej minúty. Pozeral som ho cez dve a pol minúty. Youtube mi aspoň automaticky upraví kvalitu na extra veľké kocky, ale niekde si nepomôžem a musím čakať. Že by to mal byť neznámy pojem? Optika nie je všade ani vo veľkých mestách, tak kedy sa aspoň niečo z desatiny tak rýchle dostane k nám na slovenský vidiek?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie plastových fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.


Už ste čítali?