Trpezlivosť

Autor: Peter Sasák | 15.4.2011 o 14:10 | (upravené 15.4.2011 o 14:15) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1190x

Trpezlivosť, cnosť, ktorá nie je cnosťou. Môžete rásť spolu, ale nemusíte. Nie je ako tvoje telo, ktoré až do dospelosti rastie každým dňom. Trpezlivosť je zvláštna cnosť.

 

Nemôžeš ju získať, ale môžeš stratiť. Neprichádza zo dňa na deň, ale rastie ako mladý výhonok, tak rýchlo, ako sa o ňu staráš, ale nikdy nie rýchlejšie, ako je jej určené. Nebude z nej strom za rok, ona tiež podlieha zákonom. Môžeš sa starať koľko chceš, nebude rásť rýchlejšie, ako je jej prirodzené. Ale, keď sa prestaneš starať, prestane aj rásť. Nestrpí netrpezlivosť a už vôbec nerozhodnosť. V tom je zvláštna, že ona nemusí rásť s tebou.

Často počujem: „On je trpezlivý." Ale ozaj ním je? Ľudia si pletú nerozhodnosť a trpezlivosť. Podobajú sa ako dve fazuľky skryté v tvojej dlani. Otvor dlane a zistíš, že jedna bola strakatá kým druhá biela.

Trpezlivosť vyčkáva a vie, prečo to robí. Prináša so sebou pokoj a istotu. Nerozhodnosť vyčkáva, lebo nevie, čo má robiť. Podobajú sa ako dvaja šoféri v križovatke, ktorí chcú prejsť na druhú stranu. Pokým jeden vyčkáva, lebo vie, že nie je dostatočne dobrý vodič, aby prešiel medzi spleťou áut. Druhý vyčkáva, lebo nevie či to dokáže, aj by chcel vyraziť, aj nie. Hrá sa s plynom, zviera volant, rýchlosť má zaradenú a nos auta stále viac vystrkuje do križovatky. Ale trpezlivosť sa len pozerá a striehne na vhodný čas. Vie presne, čo hľadá.

Mnohí vravia, že trpezlivosť je nepotrebná. Necenia si ju a chcú všetko hneď. Taký ľudia sú nešťastím svojej doby. Oni kazia náš svet. Obídu aj pravidlá, len aby mali a spolu s tým v nich rastie aj nezodpovednosť, zlosť a lenivosť.

Nie je trpezlivý ten, ktorý počká s daňovým priznaním do posledného dňa. Taký človek je nezodpovedný alebo lenivý. Nech sa nevyhovára na trpezlivosť. Keby ju mal, už dávno by trpezlivo vystál rad inokedy. Teraz sa môže zlostiť, prečo sú tak dlhé.

Pastor mal svojho syna, ktorý sa tiež chcel pokračovať v otcových šľapajach. Starý pastor bol dobrý rečník a jeho kázne boli známe v celej cirkvi. Ešte v mladosti sa stal jedným z najlepších kazateľov a ľudia ho radi pozývali, aby im ovlažil dušu svojou kázňou. Keď sa stal pastorom aj jeho syn, každý čakal druhého veľkého rečníka. Ale chlapcovi sa nedarilo, napriek pomoci otca. Stále mu niečo chýbalo, nech sa snažil akokoľvek. Preto pristúpil k otcovi a spýtal sa ho: „Otec, kedy budem rovnako dobrý kazateľ ako ty?" Ten na neho pozrel a povedal: „Ak budeš pokračovať v tom čo robíš, tak za 10 rokov." Ale to a zdalo mladému veľa, tak sa pýtal ďalej: „A keby som sa učil dvakrát toľko, chodil sa vzdelávať k najlepším bohoslovcom a rétorom, koľko mi to potrvá?" Pastor na neho pozrel a chladne odvetil: „Potom ti to bude trvať 30 rokov." Pastorov syn sa nad odpoveďou zarazil. Myslel si, že chyba je v jeho snahe, a preto je k nemu jeho otec nespravodlivý. Opýtal sa teda ešte raz: „Otec, keby som sa v každom voľnom čase vzdelával v písme a rétorike, keby som čítal najlepšie z rečí všetkých veľkých rečníkov a učil sa od najlepších učiteľov, nejedol a nepil, ako dlho by mi trvalo byť rovnako dobrým ako si ty?" Jeho otec sa na neho len smutne pozrel a s ľútosťou v hlase odvetil: „Päťdesiat." Táto odpoveď syna pastora vytočila a začal po otcovi kričať: „Ako je možné, že čím viac sa budem snažiť, tým neskôr sa stanem dobrým kazateľom? To do smrti nebudem vedieť kázať ako ty? Prečo mi takto odpovedáš?" „Lebo pokým sa budeš snažiť byť najlepším, ujde ti omnoho viac, ako si myslíš. Tajomstvo nie je len v učení, ale aj v každodennom živote, ak sa z neho vytrhneš pre svoju netrpezlivosť, stratíš to, čo má každý dobrý kazateľ - kontakt s realitou."

Syn pastora sa podobal človeku, ktorého opísal Bruyére: „Väčšina ľudí je pre dosiahnutie svojich cieľov schopná skôr veľkého úsilia ako dlhej vytrvalosti."
Trpezlivosť skvelo opisuje aj Abraham Lincoln: „Niekto deň za dňom trpezlivo pozoruje svoju hrušku, či už dozrieva. Keby sa pokúsil násilím ovplyvniť tento proces, zničil by ovocie i strom. Ale keď trpezlivo čaká, spadnú mu do náručia zrelé plody."

Ale mi sme často ako človek v čínskom prísloví, ktorý ráno zasadil stromček a večer chcel píliť dosky.

Preto si dávajme pozor, lebo trpezlivosť si je ľahké spliesť. Podobá sa ako vajco vajcu s celým radom zlých vlastností.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?