Spoznávanie

Autor: Peter Sasák | 19.3.2011 o 22:26 | (upravené 19.3.2011 o 22:38) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1032x

Čo viac nadchne moreplavca, kúsok piesku uprostred mora, malý ostrovček s jednou palmou, alebo veľký ostrov bez konca so svojimi skrytými zákutiami, podzemnými jaskyňami, horami, čistými prameňmi, ktorý bude musieť objavovať až do smrti?

Nadchne ťa aj ostrovček, ale iba nakrátko. Začuduješ s,a prečo tam stojí, usmeješ sa nad jeho záhadnosťou, preskúmaš ho zrakom a pôjdeš ďalej. Všetku jeho krásu i tajomstvá obsiahneš jedným pohľadom.

Túžiš skôr po inom, nielen po krátkom objavení a zaznačení do mapy medzi ďalšie bezvýznamné miesta na mori, ktoré nič neskrývajú. Nepokojné srdce chce nedočkavo rozbúriť hladinu novým a veľkým objavom.

Dovoľ jej byť tropickým ostrovom uprostred mora, veľkým a tajomným. Nepreskúmaným. Dovoľ jej byť tajomnou džungľou, ktorá skrýva všetky dary a krásy pred svetom nepreniknuteľnou živou húštinou. Nepredieraj sa rajom mačetou, nepáľ, nerúb, ale ber ohľad na jej prirodzenosť a na nepreniknuteľnosť. Nedobýjaj silou, radšej hľadaj inú cestu. Ak chce, poskytne ti ju. Najprv ťa prevedie po širokých lesných chodníkoch a nekonečných lúkach plných kvetov. Nenechaj v sebe skypieť hnev, že ťa stále všade nepustí. Svoje tajomstvá musí odkrývať postupne, inak by ťa nechala chladným a ona to vie. Pri potulkách budeš objavovať skryté chodníčky, zvieracie cestičky, ktoré povedú do neznáma a odhalia nové krásy jej tajomstva. Ak budeš vytrvalý a nevzdáš sa, neprestaneš pátrať po najtajnejších kútoch, nezastavíš pátranie, ona ťa za to ocení.

Len sa prosím nerozčuľuj, pokiaľ všetko nepôjde hladko. Pomysli, koľko búrok si prekonal na mori, kým si ju našiel? Nezamiloval si si ju predsa pre jej jednoduchosť.

Len skúmaj a možno sa jedného dňa prebudíš s myšlienkou, že všetko vieš. Napriek tomu pri prechádzke spadneš do temnej jaskyne, o ktorej si nikdy nevedel, prebudíš sa z opojenia i z uspokojenia, nebodaj sklamania. Uvidíš stovky nepreskúmaných zákutí, stalaktity, stalagmity, jazierka a riečky, ktoré sa doteraz skrývali pod zemou. Možno sa sklameš, že si stále nepoznal jej hlbiny. No keď neprestaneš, tak sa jedného dňa v starobe prebudíš a zistíš, že si ju celý čas ľúbil napriek jej vzdorovitosti.

Potom zistíš, že to nebolo márne, lebo si sa ju naučil mať rád celú, mal si trpezlivosť odkrývať ju pomaly a povolil si jej mať tajomstvá na každý deň. Zamiloval si si ju postupne, a teraz už ani nevieš ako, ale omotala si ťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?